Na zegarmistrzowskim rynku mamy do wyboru setki różnych modeli – sportowych, eleganckich, codziennych. Wśród nich na szczególną uwagę zasługuje zegarek z masą perłową, ponieważ to jedna z bardziej uniwersalnych pozycji. Dlaczego? Spróbujmy to wyjaśnić.
Krótka historia masy perłowej
Masa perłowa jest substancją wytwarzaną przez różne morskie mięczaki, między innymi ostrygi. Pokrywają one masą perłową wnętrza swoich muszli. Robią to, aby zabezpieczyć się przed różnymi niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi oraz pasożytami. W ten sposób powstaje warstwa twardej, ale pięknie mieniącej się masy.
Jak zwykle bywa w przypadku substancji organicznych, masa perłowa nie ma określonego koloru. Najpopularniejsze są te o barwie białej i kremowej, ale w naturze możemy znaleźć także masy niebieskie, zielone, a nawet grafitowe, choć występują one rzadziej i przez to rzadziej są też używane. Do niedawna używano tylko naturalnej masy perłowej. Dziś czasem zastępuje się ją masą syntetyczną – przypominającą do złudzenia masę naturalną, ale powstającą w laboratoriach.
Masa perłowa weszła do użycia później niż perły. Spopularyzowała się w połowie XIX wieku jako materiał, z którego produkowano guziki – oczywiście szybko zachwyciła ówczesnych modnisi i była bardzo pożądana. Jej zdobnicze zastosowanie szybko rozszerzono, między innymi do zegarków. Dziś zegarki z masą perłową stanowią bogatą kategorię o zdecydowanie bardziej przystępnej cenie niż przed laty.
Zegarek z masą perłową – na czym polega jego fenomen?
Kiedyś zegarek z masą perłową był bardzo drogi. Działo się tak częściowo dlatego, że pozyskanie naturalnej masy perłowej było trudniejsze i bardziej kosztowne niż obecnie, ale też przez to, że masie perłowej towarzyszyły inne zdobienia, drogie metale czy szlachetne kamienie. Dzisiaj rzadziej produkuje się tak wystawne zegarki, a masa perłowa – ze względu na swoje walory estetyczne – świetnie wpisała się w nurty minimalistyczne. Możemy zatem znaleźć zegarki, których ozdobny zamysł osadza się właśnie na tym, że ich tarcza pokryta jest masą perłową – i to rozwiązanie znajduje wielu entuzjastów.
Czy też należałoby napisać: entuzjastek. Choć można znaleźć męskie modele zegarków z masą perłową, to zdobienie to jest szczególnie popularne wśród zegarków damskich. I nie ma w tym dużego zaskoczenia, ponieważ perły noszone są też głównie przez kobiety.
Masa perłowa doskonale komponuje się z kopertami i bransoletami o złotym kolorze, często oprawia się ją także w srebro. Skóra nie jest tak popularna, dlatego zegarek z masą perłową i skórzanym paskiem jest zdecydowanie rzadziej spotykany od takiego na bransolecie.
Olbrzymią zaletą zegarków z masą perłową jest ich uniwersalność. Nadal można je zakładać do eleganckich kreacji wieczorowych, ale dziś równie dobrze spiszą się w zestawieniu z jeansami i minimalistyczną koszulką.