Czy woda z kranu może Cię zatruć? Prawda, którą musisz znać!

Czy woda z kranu może Cię zatruć? Prawda, którą musisz znać!

Zastanawiasz się nad tym, czy picie wody z kranu to dobry pomysł? Jest to z pewnością rozwiązanie ekonomiczne i ekologiczne. Zanim jednak nalejesz do szklanki kranówkę, musisz wiedzieć, czy jest ona dla Ciebie bezpieczna. Poznaj najważniejsze fakty i dowiedz się, czy możesz zatruć się wodą z kranu.

Czy należy bać się wody z kranu?

99,7 proc. ludności w Polsce ma dostęp do wody nadającej się do spożycia. Dane dotyczą punktów zaopatrzenia zbiorowego (nie zaś przydomowych studni) i wynikają z uzdatniania wody oraz jej stałego monitorowania. Nad stanem wody czuwają stacje uzdatniania i Sanepid, których obowiązkiem jest informowanie o wszelkich zagrożeniach lub nieprawidłowościach.

Czy woda z kranu jest w takim razie bezpieczna? Stacje wodociągowe wciąż chwalą się jej wysoką jakością. Co ciekawe, pod względem zawartości minerałów, kranówka dorównuje zwykle wodzie źródlanej i niskozmineralizowanej. Nie oznacza to jednak, że jest ona pozbawiona zagrożeń. Trzeba pamiętać, że woda pokonuje długą drogę w rurach. Im gorszy jest ich stan, tym więcej zanieczyszczeń może się do niej przedostać.

Pijąc kranówkę, trzeba też wziąć pod uwagę nagłe awarie. Nawet jeśli zostaną szybko wykryte, istnieje ryzyko, że napijesz się wody, zanim dowiesz się o problemach. W skrajnych przypadkach efektem może być więc zatrucie pokarmowe lub inne problemy zdrowotne.

Co może zawierać kranówka?

Woda oczyszczona i uzdatniona przez stację wodociągową nie jest krystalicznie czystą cieczą. Warto mieć świadomość, że jest ona czerpana z głębokich pokładów wodonośnych, które są otoczone skałami. Woda wypłukuje z nich minerały, co przekłada się na wysoką zawartość pierwiastków w kranówce. Znajdziesz w niej m.in.:

  •     wapń,
  •     magnez,
  •     potas,
  •     sód.
Przeczytaj:  Tajniki czystej cery z koreańskimi kosmetykami do oczyszczania twarzy

Ze względu na to, że do dezynfekcji wykorzystuje się chlor, w wodzie mogą być obecne jego śladowe ilości. Oczywiście nie stanowią one zagrożenia dla zdrowia. Problemem jest za to osad i kamień, które powstają w wyniku wysokiego stężenia minerałów. Zauważysz je na naczyniach (zacieki), a także sprzętach AGD.

Czy warto filtrować wodę z kranu?

Czystość wody z kranu może budzić uzasadnione obawy choćby z powodu starej instalacji wodociągowej. Chlor oraz inne związki obecne w wodzie wpływają też na kiepski smak i zapach. Nawet jeśli picie kranówki jest bezpieczne, może nie być najprzyjemniejsze. Jak temu zaradzić? Najlepsze rozwiązanie to filtrowanie wody z kranu przy pomocy dzbanka filtrującego.

Dzbanki są wyposażone w wymienne filtry (bazujące np. na węglu aktywnym), które skutecznie oczyszczają wodę, usuwając z niej szkodliwe substancje. Z ich pomocą pozbędziesz się m.in.:

  •     zanieczyszczeń,
  •     metali ciężkich,
  •     detergentów,
  •     pestycydów.

Woda zyska też klarowność oraz lepszy smak i zapach. Filtry redukują również twardość kranówki, co jest ważne podczas przygotowywania ciepłych napoi (zapomnisz o kamieniu w czajniku lub w ekspresie do kawy).

Korzyści ze stosowania dzbanka filtrującego

Dzięki dzbankowi filtrującemu możesz bez obaw sięgać po kranówkę. To jednak nie koniec korzyści. To znakomity sposób na to, aby zatroszczyć się o środowisko. Pijąc kranówkę, rezygnujesz z zakupu wody pakowanej w plastikowe opakowania. Zakładając, że każdego dnia kupujesz co najmniej jedną butelkę, zmniejszasz zużycie plastiku o ponad 300 opakowań rocznie.

Przeczytaj:  Radca Prawny: Niezastąpiony Stróż Prawa i Sprawiedliwości

Butelka wody kosztuje nawet 2 zł. A ile zapłacisz za litr wody z kranu? Średnia cena to zaledwie 1 grosz. Oszczędności mogą być zatem całkiem spore. Wodę przefiltrowaną w dzbanku możesz przelać do bidonu i zabrać gdziekolwiek zechcesz, co całkowicie eliminuje konieczność kupowania wody w sklepie. To ekonomiczne rozwiązanie, które szybko odczujesz w swoim portfelu.

Filtrowana woda zadba o Twoje zdrowie

Woda z kranu jest dezynfekowana przez stacje wodociągowe, a nad jej stanem czuwa Sanepid. W większości przypadków jest więc bezpieczna i nie powoduje zatruć. Decydując się na spożywanie kranówki, musisz jednak pamiętać, że mogą się w niej znajdować zanieczyszczenia pochodzące m.in. z zardzewiałej instalacji. Aby mieć pewność, że woda z kranu jest zdrowa i czysta, warto więc ją filtrować. Jak wybrać odpowiednie urządzenie? Dzbanki filtrujące Wessper są wykonane z wysokiej jakości szkła borokrzemowego i tworzywa BPA Free. Różne pojemności i kilka rodzajów wkładów filtrujących dają pewność, że znajdziesz dzbanek idealny dla siebie.

Share