Jaką karmę dla psa wybrać?

Jaką karmę dla psa wybrać?

Jednym z kluczowych aspektów opieki nad psem jest zapewnienie mu odpowiedniego żywienia. Codzienne posiłki dla czworonoga możemy przygotowywać samodzielnie lub wybierać gotowe produkty ze sklepu. Pełnoporcjowa karma dla psa, bez względu na jej rodzaj, dostarczy zwierzęciu wszystkie składniki odżywcze niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Podstawowym rozróżnieniem tego typu produktów jest ich podział na karmy suche i mokre, a także pełnoporcjowe i uzupełniające.

Karma sucha czy mokra?

Odwiedzając sklepy zoologiczne i markety, w których wyodrębniono dział z produktami dla zwierząt, możemy natknąć się na dwa podstawowe rodzaje psiej karmy. Są to karmy suche, które najczęściej przybierają formę granulowaną i są sprzedawane w opakowaniach foliowych o różnych pojemnościach oraz karmy mokre, które konsystencją i składem przypominają naturalny pokarm mięsożerców i są sprzedawane w puszkach lub saszetkach. Niemal w każdym przypadku bardziej treściwym produktem jest sucha karma dla psa. Podawanie suchego, granulowanego pokarmu jest również korzystne z punktu widzenia pracy przewodu pokarmowego czworonoga, kondycji jego uzębienia i wygody stosowania. Warto jednak pamiętać, że karmy mokre są chętniej zjadane przez psy, mają niższą gęstość kaloryczną i zawierają więcej wody, dzięki czemu są dobrym uzupełnieniem dla karmy suchej.

Karmy pełnoporcjowe, uzupełniające i specjalne

W ofercie firm specjalizujących się w produkcji żywności dla zwierząt domowych znajdziemy tzw. pełnoporcjowe karmy dla psów i karmy uzupełniające. Pierwsze z nich to po prostu klasyczne karmy suche i mokre, które zawierają w składzie wszystkie podstawowe składniki odżywcze niezbędne do prawidłowego funkcjonowania psich organizmów. Drugie to różnego rodzaju smakołyki, przekąski stomatologiczne i inne rodzaje karm, które zawierają wiele substancji odżywczych, ale nie stanowią źródła zbilansowanego pożywienia i nie mogą być traktowane jako podstawa żywienia czworonoga. Co warte podkreślenia, pełnoporcjowa karma dla psa może być produktem specjalnego przeznaczenia, dedykowanego czworonogom określonego gatunku, szczeniakom, psim seniorom, a także psom cierpiącym na różnego rodzaju schorzenia lub uczulonym na niektóre rodzaje produktów spożywczych.

Wśród dużej różnorodności karm dla psów znalezienie produktu dobrej jakości nie jest łatwe. Warto pamiętać, że tanie karmy z marketów mają na ogół niższą wartość energetyczną i zdecydowanie gorszy skład niż produkty renomowanych marek, takich jak Dolina Noteci. Niezależnie jednak od marki wybranego produktu, podstawą żywienia psa powinna być pełnoporcjowa karma sucha, którą można uzupełnić karmą mokrą.

Share