Siłownia w domu ma swoje zalety – możesz korzystać z niej wtedy, kiedy najbardziej Ci się podoba, nie musisz czekać w kolejce, aby przeprowadzić określone na treningu ćwiczenia i nie płacisz za miesięczny karnet. Jednak zorganizowanie takiego miejsca wymaga inwestycji w określone akcesoria i urządzenia. Wśród nich są między innymi stojaki pod sztangę – jak wybrać odpowiednie?
Co powinno znaleźć się w domowej siłowni? Na pewno hantle i ciężarki, mata do wykonywania ćwiczeń na podłodze, różnego rodzaju gryfy, mały atlas i ławeczka wraz ze stojakami. Stojaki pod sztangę pełnią niezwykle istotną rolę, gdyż dzięki nim gryf z obciążeniem bezpiecznie przygotowany jest do przeprowadzenia ćwiczeń.
Stojaki pod sztangę – jak je wybrać?
Zwróć przede wszystkim uwagę na to, z czego wykonane są stojaki. Najlepiej, jeżeli ich konstrukcja to stal wysokiej jakości. Dzięki temu utrzymają nawet bardzo duży ciężar. Zwróć również uwagę na możliwość dostosowania stojaków pod względem wysokości – najlepsze elementy posiadają specjalny system regulacji, dzięki któremu możesz wygodnie wykonywać różne ćwiczenia, niezależnie od długości ramion.
Sprawdź też ile ważą same stojaki, aby w razie potrzeby (zmiany wykonywanego ćwiczenia) zmieniać ich ustawienia. Dzięki temu zrobisz trening na klatkę piersiową, bicepsy, tricepsy i wiele innych partii mięśniowych. Zobacz też jaką masz ławkę i czy stojak będzie do niej pasował pod względem szerokości i długości. To wszystko wpływa na wygodę wykonywanego treningu i jego ostateczne efekty.
W jaki sposób dobrać stojaki pod mieszkanie lub dom?
Jeżeli stojaki pod sztangę mają być ustawione w domu, to zwróć uwagę na ich rozmiar. Zobacz jak szerokie są części dolne elementów utrzymujących sztangę, aby zmieścić je w określonym miejscu w trakcie pracy nad sylwetką oraz schować je w wytyczonym miejscu.
Zobacz również czy stojaki posiadają wykończenie dolne, które zabezpieczy podłogę przed uszkodzeniem i sąsiadów przed słuchaniem odstawianej na miejsce sztangi. Do bloku czy domu dobrze wybrać elementy, które posiadają np. plastikowe lub gumowe nóżki.
Pamiętaj, że do domu nadają się zarówno wersje składające się z dwóch osobnych stojaków, jak i element pojedynczy, połączony belką poprzeczną. Te pierwsze szybciej schowasz gdy masz więcej miejsca, ten drugi bardziej sprawdzi się z kolei w dedykowanej, domowej siłowni.
Właścicielka i twórczyni bloga Tigra.com.pl, pasjonatka nowoczesnego stylu życia, funkcjonalnych rozwiązań i estetyki na co dzień. Na swoim blogu dzieli się wiedzą, inspiracjami i praktycznymi poradami, które pomagają czytelnikom wprowadzać harmonię i piękno do różnych aspektów życia. Karolina stawia na autentyczność i jakość, a jej misją jest inspirowanie innych do świadomego kreowania swojej przestrzeni i codziennych wyborów.