Ma w sobie ogromną wartość życia i bez niej nic nie może istnieć. W Biblii termin „woda” występuje ponad 600 razy i ma wiele znaczeń dosłownych oraz symbolicznych. Pokropienie wiernych święconą wodą, ma za zadanie oczyścić ich dusze oraz podkreślić przynależność do Chrystusa, który sam był ochrzczony wodą z Jordanu. Co jeszcze warto o niej wiedzieć?
Wiernym mocno kojarzy się obraz święconej wody i kropidła, jako obowiązkowych atrybutów, które ustawia się na stole podczas corocznej kolędy. Święcona woda to prawdziwy skarb – kiedy kapłan kropi nią domowników, oznacza to, że im błogosławi, chroni przed złem oraz zawierza Chrystusowi. Taki rytuał przypomina o chrzcie świętym, jaki każdy z nas otrzymał oraz o tym, że nie jesteśmy sami, ponieważ Bóg ma nas w opiece.
Woda – obmywa, odpuszcza i wzmacnia
Wiara w oczyszczającą moc wody była obecna już w Starym Testamencie. Biblijną symbolikę z wykorzystaniem wody widzimy na przykład, gdy prorok Elizeusz każe choremu na trąd obmyć się siedem razy w wodzie Jordanu. Oznacza to, że woda nie tylko oczyszcza ciało, ale także duszę. Jest symbolem obrzędu chrztu, ale również Ducha Świętego. „Ciemność była nad powierzchnią bezmiaru wód, a Duch Boży unosił się nad wodami” (Rdz 1, 2).
Wiele cudów i uzdrowień, których dokonał Jezus, miało miejsce z udziałem wody. Jezioro Galilejskie to akwen, gdzie nauczał i powołał swoich pierwszych apostołów. Woda ma zatem sprawczą moc – pobudza do działania i zawsze towarzyszy przełomowym wydarzeniom w Biblii. Bóg dzieli na pół Morze Czerwone, by Izraelici mogli przejść przez nie suchą stopą. Woda jest obecna w życiu Noego – najpierw zatapia grzeszny świat, ale ostatecznie staje się ratunkiem dla wybranych przez Boga, którzy ocaleli, dryfując na łodzi.
Święcona woda – niezbędna w akcie pokuty
Woda, która obmywa, jest też aktem pokuty. Pokropywanie głów wiernych to nie tylko szczególny rodzaj błogosławieństwa, ale również działanie mające zadośćuczynić Bogu lub innym ludziom wyrządzone zło, czyli grzech. Pokuta uruchamiana kropidłem niesie w sobie ogromny ładunek mocy i woli Bożej. Oznacza to, że w akcie pokuty oddajemy się pod osąd boży, ale wyrażamy też pokorę wobec tych, którym zawiniliśmy. Z kolei obrzęd obmywania wodą rąk przez kapłana przed przeistoczeniem to nie tylko zabieg higieniczny. Ksiądz wypowiada wtedy słowa: „Obmyj mnie Panie z mojej winy i oczyść mnie z grzechu mojego”. Przeżegnanie się lub pokropienie wodą święconą jest bardzo skutecznym egzorcyzmem w obronie przed pokusami do złego.
Przebogata symbolika wody oznacza, że jest ona niezbędna w życiu każdego chrześcijanina. Święcona chroni dom przed złem, oczyszcza i jest symbolem odnowy cielesnej, psychicznej oraz duchowej. Przynosi symboliczne narodziny, śmierć i odrodzenie.