Dziki szkodzą nam na polu uprawnym? Użyj siatkę leśną

Dziki szkodzą nam na polu uprawnym? Użyj siatkę leśną

Wielu dużych i małych rolników ma problem z dzikami. Dzikie zwierzęta coraz częściej wychodzą z lasu, nie boją się ludzi ani terenów zamieszkałych przez nas. Często dziki widuje się nawet w miastach, co było raczej niespotykane wcześniej. W poniższym artykule zajmiemy się właśnie tym zwierzęciem – dzikiem, zwierzęciem, które ryjąc w ziemi w poszukiwaniu pożywienia niszczy rolnikom uprawy.

Dziki to stosunkowo silne zwierzęta, groźne, jeśli je sprowokować. Dlatego dobrym sposobem będzie pasywna ochrona pastwiska – mianowicie ogrodzenie. Musi ono spełniać kilka warunków – siatka leśna musi być odpowiednio gęsta, z grubego drutu i o odpowiedniej wysokości. Jeśli zastosujemy odpowiednią siatkę leśną to rozwiążemy problem z dzikami niszczącymi uprawy.

Ogradzamy uprawę siatką leśna – jaką mamy wybrać?

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów siatek leśnych. Są dostępne w internecie jak i w sklepach stacjonarnych. W hurtowniach i składach budowlanych. Jednak nie wszystkie siatki zdadzą nam egzamin. Musimy spośród dużej oferty wybrać odpowiedni rodzaj siatki leśnej, tak aby spełnił nam nasze oczekiwania i skutecznie chronił nasz teren przed dzikami. Aby dobrze wybrać siatkę leśną należy zapoznać się z jej typami popularnie spotykanymi na rynku. Albo ujmijmy to inaczej, podajmy teraz sposób oznaczania siatek leśnych, wtedy sami, samodzielnie podejmiemy świadomy zakup siatki na ogrodzenie chroniące nas przed dzikami.

Przeczytaj:  Symbolika święconej wody w obrzędach religijnych. Dlaczego warto mieć ją również w domu?

Wybór siatki leśnej

Na rynku istnieje wiele rodzajów siatek leśnych, od niskich metrowych aż po wysokie siatki dwumetrowe. Z reguły siatki niższe nie są zagęszczane dlatego my, potrzebując siatki gęstej musimy kupić siatkę o wysokości 160 centymetrów. Najczęściej siatki leśne są odpowiednio zagęszczone właśnie w tej wysokości. Siatki niższe są rzadkie i w przypadku dzika mogą być zbyt delikatne i zbyt niskie. Tak więc pierwszą wartość już znamy – wybierajmy spośród siatek o wysokości 160 centymetrów.

Różne cechy siatek leśnych

Następnie wybierzmy odpowiednie zagęszczenie u dołu siatki. W przypadku siatek o wysokości 160 centymetrów możemy dobrać zagęszczenie aż do wysokości 80 centymetrów. Jeśli chcemy mieć pewność, że dzik się nie przeciśnie to taką siatkę wybierzmy. Zagęszczone oczka mają wymiar 5X15 centymetrów w przypadku siatek z drutem pionowym co 15 centymetrów i aż 5X30 centymetrów gdy siatka ma druty pionowe co 30 centymetrów. Małe oczka gwarantują nam, że nawet małe dziki się nie przedostaną na ogrodzony teren. Gęsta siatka, zagęszczona u dołu jest masywniejsza i odporniejsza na uszkodzenia mechaniczne. Dlatego wybierzmy siatkę z 23 drutami poziomymi.

Przeczytaj:  Kurtki Softshell damskie - idealny wybór na chłodniejsze dni

Kolejna wartość to ilość drutów pionowych. Mogą one być co 15 lub co 30 centymetrów, zalecamy siatki z drutami pionowymi co 15 centymetrów. Ostatnia wartość to grubość drutu. W siatkach leśnych najbardziej popularne są dwie pary drutów: 1.6/2 mm i 2/2.5 mm. Powinniśmy wybrać grubszą siatkę, będzie ona solidniejsza i bardziej odporna na uszkodzenia mechaniczne.

W powyższym artykule zapoznaliśmy się z typami siatek leśnych, dobraliśmy odpowiednią do założonego celu. Mam nadzieję, że artykuł okazał się pomocny dla czytelników zainteresowanych problemem dzików na polach uprawnych.

Sprawdź ofertę sklepu internetowego Siatkowy.com

Share