Do czego służą wkłady higieniczne na nietrzymanie moczu i czym różnią się od podpasek? Zapraszamy do lektury!
Wkłady higieniczne i podpaski
Wkłady higieniczne, określane także jako wkładki urologiczne, nierzadko mogą przypominać tradycyjne podpaski – dotyczy to zarówno wyglądu, jak i sposobu zakładania. Należy jednak pamiętać, że oba te produkty zostały zaprojektowane do nieco innych celów i w odmiennych przypadkach należy je stosować. Jeżeli dolega Ci niewielkie nietrzymanie moczu w postaci kropelkowej, okresowe stosowanie podpasek może okazać się wystarczające – w innych przypadkach zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem będą odpowiednio dopasowane wkłady higieniczne. Zatem na czym polegają różnice między oboma produktami?
Zatrzymanie nieprzyjemnego zapachu
Nieprzyjemny zapach to problem, który może wprawić w zakłopotanie i poważnie zawstydzić. Z drugiej strony wiele osób cierpiących na nietrzymanie moczu pragnie żyć aktywnie. Dlatego też bardzo istotne jest przejęcie kontroli nad zapachem amoniaku, który może pojawiać się nawet przy kropelkowym NTM – tym bardziej że woń jest na tyle wyraźna, że może pogarszać samopoczucie. W takich sytuacjach podpaski okazują się po prostu niewystarczającą ochroną. We wkładach higienicznych na nietrzymanie moczu zastosowano specjalne substancje, które nie tylko chronią przed wilgocią, ale też redukują namnażanie się bakterii odpowiedzialnych za powstawanie nieprzyjemnego zapachu.
Poczucie suchości
Nikt nie ma wątpliwości, jak ważne jest poczucie suchości. O ile doświadczenie podpowiada, że podpaski są w stanie wchłonąć duże ilości wydzielanych substancji podczas miesiączki, to w przypadku nietrzymania moczu ich chłonność będzie zbyt niska. Wynika to z faktu, iż mocz jest rzadszy od krwi, dlatego podpaski nie są w stanie go odpowiednio utrzymać. W efekcie wilgoć wraca pod naciskiem ciała, co powoduje ogromny dyskomfort, czasem mogą występować nawet problemy skórne, zaczerwienienia, odparzenia i podrażnienia. Wkładki na nietrzymanie moczu zostały zaprojektowane z myślą dokładnie o tej dolegliwości, dlatego są dostosowane do wchłaniania tak rzadkiej cieczy jak mocz. W swoim składzie mają też włókninę rozprowadzającą wilgoć, dzięki czemu nie gromadzi się w jednym miejscu. Pamiętaj – poczucie suchości jest ważne nie tylko dla Twojego ciała, ale również psychiki oraz portfela.
Dopasowanie do ciała
Wkładki urologiczne mają specjalnie opracowany kształt, aby optymalnie dopasowały się do ciała. Oczywiście wkładki dla mężczyzn różnią się swoją budową od wkładek dla kobiet, co wynika z oczywistych różnic anatomicznych. Choć podpaski wyglądają dość podobnie, to dobrze spełniają swoją funkcję wyłącznie podczas menstruacji. Chłonny wkład podpaski z uwagi na nadmierną wilgoć zacznie się odkształcać, co wywoła dyskomfort fizyczny i psychiczny. Produkt na nietrzymanie moczu musi doskonale spełniać swoją funkcję, aby umożliwić maksymalnie normalne funkcjonowanie każdego dnia. W tej roli nie sprawdzają się podpaski – dlatego znacznie lepiej wybrać wkładki urologiczne dla dorosłych.