Jeżeli doświadczasz znacznego przesuszenia skóry, pierwszą pomocą będzie użycie odpowiednich kosmetyków, które nawilżą problematyczną cerę. Ich dobór powinien być jednak dopasowany do kondycji skóry, której suchość mogą wywoływać różne czynniki.
Sprawdź, czego nie robić i jak wspierać taką cerą w codziennej pielęgnacji.
Dużym wsparciem są dermokosmetyki, które mają sprawdzone receptury, koją zaczerwienienia i nie podrażniają. Do mycia skóry suchej i wrażliwej świetnie sprawdzą się emulsje micelarne oraz kremy nawilżające o przedłużonym działaniu, np. Dermedic Hydrain 2, czyli produkt, który zapewnia potrójne nawilżenie oraz dodatkowo łagodzi podrażnienie spowodowane działaniem czynników zewnętrznych. Ważna jest pielęgnacja takiej cery.
Co to znaczy, że skóra jest sucha?
Skóra sucha wykazuje obniżoną zawartości wody w naskórku. Przyczyną tego może być nieprawidłowy przebieg rogowacenia naskórka, obniżony poziom naturalnego czynnika nawilżającego lub zaburzenia w procesie wytwarzania lipidów warstwy ochronnej. Skórę suchą może być odtłuszczona – gdy występuje zmniejszona ilość łoju lub odwodniona, np. z powodu niedoboru naturalnego czynnika nawilżającego i zaburzenia w wydzielaniu potu.
Skórę suchą cechuje matowy wygląd, szorstkość i brak połysku. Jest ona jasna, cienka, prześwitująca, mało elastyczna i podatna na uszkodzenia. Osoby z taką cerą doświadczają uczucia ściągnięcia i napięcia, przede wszystkim po oczyszczenia. Skóra sucha jest podatna na szybsze starzenie (zmarszczki mimiczne i kurze łapki) oraz pojawienie się rozszerzonych naczynek krwionośnych. Zaletą natomiast jest brak zaskórników i małe pory.
Czego unikać przy suchej cerze?
Na przesuszenie skóry wpływ mają czynniki zewnętrze, np. gorące i suche powietrze oraz nieprawidłowa pielęgnacja. Problem może nasila
się z wiekiem, u kobiet zwłaszcza w okresie menopauzy. Osoby o cerze suchej i wrażliwej powinny unikać:
- kosmetyków na bazie alkoholu – jego zawartość dodatkowo wysusza i powoduje łuszczenie się skóry,
- gruboziarnistych peelingów, które mogą podrażniać i powodować zaczerwienienia,
- gorących kąpieli – po takim zabiegu skóra staje się bardziej szorstka i podatna na łuszczenie,
- mycia twarzy chlorowaną wodą – po kontakcie z taką wodą cera staje się przesuszona, zaczerwieniona, podrażniona, łuszczy się i swędzi,
- mycia z użyciem mydła – niestety mydło ściąga skórę, ponieważ narusza równowagę hydrolipidową naskórka, co skutkuje tym, że dochodzi w nim do przyspieszenia utraty wilgoci,
- kosmetyków zawierających dużą ilość konserwantów i barwników – powodują reakcje alergiczne, widoczne w postaci zaczerwień i dodatkowo wysuszają naskórek.
Podczas mycia twarzy, skóry suchej nie powinno się jej mocno pocierać ręcznikiem, tylko delikatnie osuszać. Taki sposób niweluje ryzyko podrażnienia. Koniecznie zabezpiecz skórę zimą i podczas upalnego lata, stosując nawilżające kremy oraz preparaty z filtrem.
Do codziennej pielęgnacji wprowadź kosmetyki, które w składzie będą zawierały substancje aktywne silnie wiążące wodę: glicerynę, kwas hialuronowy, sok z aloesu, trehalozę. Jeśli chcesz szybko nawilżyć skórę, postaw na produkt silnie skoncentrowany – serum lub maskę.