Jak zadbać o zdrowy sen dziecka? Najważniejszy jest odpowiedni materac

Jak zadbać o zdrowy sen dziecka? Najważniejszy jest odpowiedni materac

Na prawidłowy rozwój dziecka wpływa wiele różnych czynników. Jednym z podstawowych jest zaś odpowiednio długi i komfortowy sen. Dzięki niemu regeneruje się organizm i wzmacnia układ odpornościowy, co wpływa na prawidłowy rozwój dziecka. Zapewnienie komfortowego i bezpiecznego miejsca do spania dla najmłodszych to ogromne wyzwanie. Dlatego lepiej wcześniej sprawdzić, jak wybrać materac do pokoju dziecięcego. Nie jest to wcale takie trudne – o ile skorzysta się z poniższych rad.

Materac twardy czy miękki – jaki wybrać?

Wybierając materac do łóżka, bez względu na to czy ma z niego korzystać osoba dorosła czy dziecko, w pierwszej kolejności zwraca się uwagę na stopień twardości. Wiadomo bowiem, że zbyt miękki materac nie będzie zdrowy dla kręgosłupa, a za twardy spowoduje dyskomfort. Stopień twardości materaca oznacza się literą H oraz cyframi od 1 do 5. Jak to wygląda w przypadku materacy dla dzieci? Obowiązują tu takie same zasady jak w przypadku dorosłych – twardość musi być zatem dobrana do ciężaru ciału. Ponadto układ kostny dziecka wciąż się rozwija, potrzebując odpowiedniego wsparcia. Dzieciom nie należy więc kupować miękkich materacy, ale raczej te o średniej twardości. Trzeba też pamiętać, że waga dziecka będzie się zmieniała, powodując większy nacisk na materac. Ten sam materac zazwyczaj służy przez kilka lat. Jak to pogodzić? Dobrym wyborem będzie materac z dwiema stronami o różnych stopniach twardości – kiedy dziecko podrośnie, można taki materac po prostu przewrócić na drugą stronę. Podczas zakupów należy też sprawdzić, czy dany materac jest przeznaczony dla dzieci. Sklep powinien odpowiednio wyróżnić materace dla dzieci do spania, podkreślając ich bezpieczeństwo dla najmłodszych. Takie rozwiązanie zastosowano w Fabryce Dobrych Materacy, gdzie każdy materac dla dzieci jest szczegółowo opisany oraz czytelnie oznaczony. Wszelkie wątpliwości może zaś wyjaśnić pracownik, obsługujący okienko chatu.

Rodzaj wypełnienia, a wiek dziecka – jakie to ma znaczenie?

Wypełnienie w materacu dla najmłodszych musi być antyalergiczne, nietoksyczne, przewiewne i higieniczne. Powinno być też dostosowane do wieku dziecka oraz jego potrzeb. Przed zakupem warto spojrzeć na poniższą listę najpopularniejszych wypełnień wraz z ich wskazaniem w przypadku najmłodszych:

  • pianka wysokoelastyczna (HR) – dobra dla noworodków i starszych, aktywnych dzieci, wspiera kręgosłup, zapewnia dobrą cyrkulację powietrza;
  • lateks – dla noworodka i przedszkolaka, sprężysty i elastyczny, dopasowuje się do ciała, może na nim spać więcej niż jedna osoba;
  • sprężynowy – tylko dla dzieci powyżej 6. roku życia, odporny na odkształcenia, dobrze podpiera kręgosłup;
  • kieszeniowy – dla dzieci w wieku szkolnym i nastolatków, mocny i trwały, wytrzyma nawet intensywne podskoki;
  • pianka termoelastyczna – dla starszych dzieci i nastolatków, hipoalergiczna, posiada pamięć kształtu ciała, reaguje na jego temperaturę.

Czy materac dla dziecka musi składać się z jednej warstwy? Oczywiście, że nie. W sklepie FDM.pl można znaleźć materace łączące w sobie zalety wszystkich powyższych wypełnień. Różne rodzaje pianek, łączenie pianki z lateksem czy też dodatek bakteriobójczej warstwy gryki lub antyalergicznego kokosa – istnieje wiele różnych kombinacji, dzięki czemu materac można dobrać indywidualnie do potrzeb i wieku dziecka. 

Rozmiary i certyfikaty – na co zwrócić uwagę?

Podczas snu ważna jest też swoboda ruchu. Zapewni to z kolei optymalna wielkość materaca. Jakie są najpopularniejsze rozmiary materacy dla najmłodszych?

  • 60×120 cm lub 70×140 cm dla noworodków i niemowląt;
  • 80x 160 cm lub 80×180 cm w pierwszych latach życia;
  • 90×180 cm lub 90×190 cm dla starszych dzieci.

Dobrym pomysłem jest też zaopatrzenie się w zdejmowany pokrowiec na materac, który można prać – zapewni to maksymalną higienę. Kupując materac dla dziecka koniecznie należy sprawdzić czy posiada on odpowiednie certyfikaty, jak choćby OEKO-TEX STANDARD 100. A tak właśnie jest w przypadku materacy oferowanych przez FDM.pl. 

Dobrze dobrany materac jest bardzo ważny od pierwszych chwil życia. Wesprze on prawidłowy rozwój układu kostnego, a także pomoże w regeneracji organizmu. Nie warto więc dokonywać przypadkowego wyboru, lecz zaufać specjalistom od materacy z  Fabryki Dobrych Materacy.

Share