Jak ocieplić wnętrze korytarza w domu?

Jak ocieplić wnętrze korytarza w domu?

Korytarze i długie przedpokoje w mieszkaniach i domach są najważniejszymi ciągami komunikacyjnymi w budynku. To właśnie one prowadzą do każdego pomieszczenia i wszyscy domownicy muszą przez nie przejść, aby dostać się do swoich sypialni. Miejsca te są często także najtrudniejsze w aranżacji i ociepleniu ze względu na swoje ukształtowanie. Komfort termiczny jest ważny nie tylko w pomieszczeniach, w których się odpoczywa, ale także właśnie na korytarzu. Jak wizualnie i fizycznie ocieplić korytarz?

Postaw na ciepłe wykończenie podłogi!

Najefektywniej ocieplić korytarz za pomocą ogrzewania podłogowego. Dzięki temu jesteś w stanie tak dopasować matę grzewczą, aby każdy zakamarek korytarza był dobrze ogrzany. Nie zawsze jednak jest to możliwe. W starym budownictwie na korytarzu znajduje się jeden kaloryfer lub wcale go nie ma. Aby ocieplić korytarz, koniecznie wybierz ciepły materiał wykończeniowy. Znacznie lepszym wyborem będą panele drewniane czy winylowe niż zimny w dotyku gres. 

Świetnym pomysłem są także chodniki do przedpokoju. Możesz nimi wyłożyć podłogę na całej długości wąskiego korytarza, dzięki czemu zapewnisz sobie świetną izolację termiczną i akustyczną podłogi. Poruszanie się po miękkim chodniku z pewnością będzie także przyjemniejsze. 

Przeczytaj:  Palety drewniane na balkon

Warto także zwrócić uwagę na aspekt wizualny tego rozwiązania. Obecność chodnika pomoże Ci ocieplić każdą aranżację. Na wąskim korytarzu zastosowanie dodatkowego umeblowania czy dekoracji jest bardzo trudne, z tego powodu korytarze często mają minimalistyczną aranżację, są zimne i puste. Wzorzysty chodnik w ciepłe kolory pomoże Ci ocieplić wystrój tego miejsca. 

Jak wykończyć schody w korytarzu?

Na korytarzach w domach jednorodzinnych często znajdują się także schody. Jeśli chcesz zastosować na nich chodniki, koniecznie dobrze je zabezpiecz. W przeciwnym razie mogą się zsunąć i stworzyć realne ryzyko potknięcia się podczas wchodzenia po schodach. 

Do ocieplenia schodów możesz użyć także specjalnych nakładek, których duży wybór znajdziesz na stronie: https://www.bricomarche.pl/dekoracje-wnetrz/dywany-i-wykladziny/dywany-chodniki-nakladki/nakladki-schodowe. Poszczególne elementy przykleja się na każdym ze schodów, dzięki czemu znacznie lepiej dopasowują się do stopni i się z nich nie zsuwają. Najczęściej wykonane są z tego samego materiału co dywany, dzięki czemu zapewniają izolację termiczną i akustyczną. Są świetnym rozwiązaniem szczególnie na schody betonowe lub wykończone gresem. Duża oferta nakładek z powodzeniem pozwoli Ci dobrać odpowiedni wzór do aranżacji wnętrza korytarza i dominujących w tym miejscu barw. 

Przeczytaj:  Bateria kuchenna ścienna - kiedy się sprawdzi?

Ocieplenie wizualne i fizyczne długich korytarzy i schodów w dużej mierze zależy od materiału wykończeniowego podłogi. Koniecznie w tych miejscach wykorzystaj ciepłe w dotyku panele drewniane lub winylowe. Jeśli jednak nie chcesz wykonywać gruntownego remontu – sięgnij po chodniki na przedpokój i nakładki na schody. Produkty te zapewnią Ci doskonałą izolację termiczną i akustyczną. Zwiększą także komfort poruszania się po podłodze. Staną się także ciekawą dekoracją korytarza, który z powodu swojego ukształtowania jest często niezwykle trudny w aranżacji. 

Share